Menu Content/Inhalt
Úvod arrow Aktuality arrow Pozvánka - Zasazení lípy slovinsko - českého přátelství, 3.10.2018, 10:00, Provodov - Malenisko
Pozvánka - Zasazení lípy slovinsko - českého přátelství, 3.10.2018, 10:00, Provodov - Malenisko

Lípa slovinsko-českého přátelství bude zasazena na Malenisku 3. 10. 2018

Ve středu 3. 10. 2018 v 10 hodin dopoledne se bude na Malenisku vedle kostela Panny Marie Sněžné konat slavnostní událost – zasazení lípy slovinsko-českého přátelství za účasti velvyslance Slovinské republiky Jeho Excelence Leona Marce, představitelů Zlínského kraje, obce Provodov, Římskokatolické farnosti Provodov a manželů Dr. Franze a Mag. Lydie Thienen, majitelů pozemku, na kterém bude lípa stát.
Jedná se o završení projektu „Putování po stopách Jože Plečnika“. Slovinský architekt Jože Plečnik se  podílel na přestavbě Pražského hradu, aby se hrad mohl stát důstojným sídlem prvního československého prezidenta Tomáše Garigue Masaryka. Zasazení lípy je tedy rovněž příležitostí k oslavě 100. výročí vzniku Československé republiky.
K bližšímu seznámení s Plečnikem a Slovinskem nás inspirovali Ing. arch. Radek Talaš a Mgr. Václav Zimmermann, DiS., kteří část svých vysokoškolských studií strávili díky evropskému programu Erasmus ve Slovinsku. Na prvním setkání „Provodovjanů ve světě“ 3. 1. 2015 v hospodě Na Malenisku vznikl nápad navštívit společně nejvýznamnější Plečnikovy stavby ve Vídni, v Praze a v Lublani. Skupina 20 – 25 provodovských občanů a jejich přátel pak v letech 2015 – 2017 tento záměr uskutečnila. V prosinci 2017 na setkání „Provodovjané a Provodovjanky ve světě IV“ jsme prezentovali celý projekt veřejnosti a dohodli jsme se, že na památku našeho putování zasadíme na Malenisku lípu slovinsko-českého přátelství.
V kulturním programu doprovázejícím zasazení lípy, vystoupí Provodovjané a Provodovjanky – děti z Folklorního souboru Leluja, žáci Základní umělecké školy Morava, českou a slovinskou hymnu zazpívají členky pěveckého sboru pod vedením paní Alžběty Zatloukalové. Pana velvyslance a další hosty provedeme našimi poklady – kostelem Panny Marie Sněžné (Mgr. Jan Slovák) a archeologickým muzeem s ukázkami provodovských nálezů (Mgr. Miroslav Černý).
Po akci a po občerstvení na Malenisku předá velvyslanec Slovinské republiky Obecní knihovně Provodov publikaci profesora Tomáše Valeny O Plečnikovi podepsanou autorem.
Jménem účastníků projektu „Putování po stopách Jože Plečnika“ si Vás dovoluji pozvat na tuto akci.
14.9.2018                            Marie Zvoníčková


Sample Image

 
designed by made your web.com
re-designed to 1024x768 resolution by MamboTeam.Ru